Типи плоских краплинних ліній

Основний компонент овочевих систем крапельного зрошення – є плоскі краплинні лінії.

Стаття присвячена огляду та порівнянні типів плоских краплинних ліній, які зараз продаються у великих кількостях на території України.

Типи плоских краплинних ліній:

Емітерна - в поліетилен низького тиску впаюється пристрій дозування води (емітер або крапельниця), емітер має фільтр у вигляді поперечної або поздовжньої сітки, що затримує частинки більше 120 мікрон та лабіринт, спеціального перетину, який уповільнює швидкість потоку і дозволяє добитися рівномірного виливу при значній довжині крапельної лінії (100-150м), крім того емітер може мати силіконову мембрану всередині, яка робить краплинну лінію компенсованою, в такій крапельній лінії значення витрати емітера не залежить від створюваного тиску в лінії;
Крапельне зрошенняКрапельне зрошенняЩілинна з інтегрованим лабіринтом – замість емітера по всій довжині упаяний лабіринт, вода надходить в лабіринт в певних місцях крапельної лінії, лабіринт зменшує швидкість потоку і випускає воду через спеціальні прорізи (щілини), така лінія може бути цілісною або спаяної;
Крапельне зрошенняКрапельне зрошенняЩілинна з лабіринтом відформованим прямо на поліетилені крапельної лінії, така краплинна лінія не цільна, вона спаюється в місці формування лабіринту;

Крапельне зрошенняКрапельне зрошенняТипові особливості краплинних ліній:

Емітерна краплинна лінія на сьогодні найдосконаліша краплинна лінія, з наступних причин – емітер має товщину 1,5-3 мм, що не дозволяє деформуватися лабіринту емітера при розмотуванні та укладання краплинної лінії в землю, а також при намотування в бабіни на заводі, кожен емітер має свій фільтр, лабіринт всередині емітера має скрізь однакову довжину та прохідний отвір, що позитивно відбивається на рівномірності поливу.

Стійкість до засмічення у емітера практично не залежить від його витрати. Виробництво емітерної крапельної лінії більш витратне, тому емітерний краплинні лінії зазвичай роблять компанії з великим досвідом роботи в області крапельного зрошення, вони дуже дорожать своїм іміджем і тому серйозно підходять до випуску нових продуктів і їх випробуванням. Звичайно, якість роботи емітерний крапельної лінії залежить від якості виготовлення емітера, його матеріалу, матеріалу самої лінії, а якщо робота крапельної лінії планується не один сезон, то і від розміру емітера (чим він більший, тим більш стійкий до засмічення).

 До основних недоліків емітерний крапельної лінії можна віднести залежність її вартості від відстаней між емітером, чим воно менше, тим краплинна лінія дорожче.

Щілинна краплинна лінія з інтегрованим лабіринтом – має фільтр у вигляді отворів в самому лабіринті, при товщині лабіринту 0,5 мм-1мм, при виробництві лабіринту дуже важко досягти однакових розмірів отворів в лабіринті, а також прохідного перетину лабіринту, що негативно відбивається на рівномірності поливу та стійкості до засмічення. Особливо це відчувається при роботі з крапельними лініями з маленьким витратою (менше 0,8 л / год), такі краплинні лінії часто забиваються не допрацювавши до кінця сезону 1-2 місяці, а також показують різницю виливу з отворів на початку і в кінці крапельної лінії , іноді різниця сягає 30-40%.

 Ще одна неприємна особливість щілинних краплинних ліній це можлива деформація лабіринту при укладанні краплинної лінії. Справа в тому, що на сонці поліетилен (матеріал з якого роблять все краплинні лінії) стає дуже м’яким та легко витягується. Причому витягується не тільки краплинна лінія, але і лабіринт всередині неї. Він звужується, починає пропускати менше води, а іноді рветься і порушує роботу всієї крапельної лінії. Також через те, що лабіринт розташований по всій довжині крапельної лінії, його не завжди виходить щільно пережати існуючими фітингами, в підсумку в місцях стиків крапельної лінії з фітингами виходить витік. А в кінці крапельної лінії потрібна спеціальна заглушка, на відміну від емітерної крапельної лінії, закінчення якої глушитися простим перегином. Основною перевагою щілинної крапельної лінії є незалежність ціни від кількості водовипусків на 1 м крапельної лінії.

Все вищеописане про щілинні крапельні лінії з інтегрованим лабіринтом стосується до щілинних крапельних ліній з видавленим лабіринтом на поверхні поліетилену. Єдине, що можна додати, виробництво таких краплинних ліній найдешевше і провокує до початку виробництва часто недосвідчених людей і компаній, а крім недосконалості конструкцій дилетанти нехтують якісними матеріалами, для зниження собівартості вони готові додавати вторинну сировину, що категорично не можна робити в краплинному зрошенні, мало того, що краплинні лінії працюють на сонце і схильні до впливу ультрафіолету, через краплинні лінії подаються розчини добрив та кислоти, що призводить до передчасного руйнування крапельної лінії і Ваші рослини можуть залишитися без поливу вже в середині сезону. Також вторинна сировина робить стінку крапельної лінії неоднорідною з вкрапленнями різних домішок, після нетривалої роботи ці домішки випадають з основного матеріалу й утворюють наскрізні отвори в краплинних лініях.

На ринку крапельного зрошення в Україні, Россі та Казахстані є ще одна краплинна лінія, виробництво якої було припинено в Ізраїлі ще в кінці 80-х, вона являє собою щілисту краплинну лінію з видавленим лабіринтом на боці крапельної лінії. Таким чином краплинна лінія при заповненні водою має не круглу форму, як інші краплинні лінії, а вид «коми». Ця краплинна лінія давно технічно застаріла, крім недоліків, які відносяться до всіх щілинних крапельних ліній, вона має декілька власних: проблеми при механізованому розмотуванні (лабіринт чіпляється за розмотувальні механізми і часто пошкоджується), форма та прохідний отвір лабіринту впливає на дуже сильну розбіжність в пропускній спроможності водовипусків по довжині крапельної лінії (30-40%).
Крапельне зрошенняПідходьте грамотно до вибору комплектуючих для Вашої системи крапельного зрошення та Ваші результати Вас приємно здивують, а системи крапельного зрошення доведуть усім свою високу ефективність.

Оставить комментарий

<
Яндекс.Метрика
<
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,