Переваги одноплощинної шпалери

Переваги одноплощинної шпалери

Переваги одноплощинної шпалери

Написати цю статтю мене спонукали часті питання моїх читачів з приводу вибору виду опор для їхніх майбутніх виноградників. Причому початківці виноградарі просять саме пораду, якій шпалері віддати перевагу: двоплощинній або одноплощинній. Дивно було б очікувати від мене порада споруджувати двоплощинну шпалеру, коли сам я використовую одноплощинну і не планую перехід на двоплощинну. Перш, ніж сісти за написання цієї статті, я ще раз « прошерстів» Рунет з приводу переваг двоплощинних шпалер перед одноплощинними. Потрібно ж було мені переконатися, що не я один такий…

Але давайте все по порядку.
Виноград – ліана. Для хороших умов росту і плодоношення йому бажані, а в наших умовах просто необхідні опори. Я не буду тут зупинятися на всьому різноманітті форм опор для винограду, а також на конструктивних особливостях тих опор, які буду обговорювати в цій статті. Цей матеріал ви без проблем відшукаєте в інтернеті. Тут я зупинюся на своєму ставленні до двох з найпопулярніших в присадибному виноградарстві видівопор – одноплощинних та двоплощинних шпалерах.

Зараз двохплощинні шпалери набирають популярність в Україні, я думаю, завдяки розповідям про двоплощинні шпалери від виноградарів південних регіонів. Але чи так безперечні їх переваги для українських виноградарів? Чи варто початківцям виноградарям купуватися на « крутість» або варто зупинити вибір на скромниці одноплощинній шпалері? Спробуємо розібратися разом. Але перш я хочу підкреслити, що, будучи прихильником одноплощинних шпалер, я ні в якому разі не маю наміру оскаржувати деякі переваги двоплощинних шпалер для конкретних виноградарів в конкретних умовах. Я не збираюся і відмовляти вас від застосування у себе двоплощинних шпалер. Тим більше що сам я не можу порівняти їх на практиці, оскільки двохплощинні ніколи не застосовував. Тут я постараюся лише висловити своє ставлення і розповісти, чому я їх не використовую. А ви вже самі думайте , що вам краще.

Про пристрої одноплощинної шпалери я окремо розповім у статті « Опори для винограду. Пристрої одноплощинної вертикальної шпалери». Двохплощинна ж шпалера у спрощеному вигляді це не що інше, як здвоєний ряд одноплощинних шпалер. Вони можуть бути вертикальними, як звичайні одноплощинні шпалери, розташовані паралельно, а можуть бути похилими, що розходяться V- образно з однієї точки. Є різні конструктивні рішення, але суті це не змінює.

Прихильники двоплощинних шпалер мотивують свій вибір рядом переваг. Я узагальнив ці переваги з різних публікацій і особистого спілкування з виноградарями і сумлінно виписав все, що бачив і чув.

Двоплощинна шпалера

Переваги двоплощинних шпалер з різних джерел і моє ставлення до них :
  – можливість вирощувати більш потужний кущ без загущення пагонів. Така шпалера може вміщати 6 – 8 – рукавний кущ (по 3-4 рукава на кожну площину).

Безперечно це так . Якщо у мене всього один або кілька кущів, мені потрібен один або кілька сортів, а місця багато, то, по-перше не має сенсу вирощувати на двох кущах те, що можна виростити на одному. По-друге, більш потужний кущ більш життєвостійкий при належному догляді. Питання полягає в іншому. Чи потрібен особисто мені 8 – рукавне віяло? Може бути мені краще мати для себе два 4- рукавних куща, також до речі, не кволих, двох різних сортів? Або мені для зручності укриття замість об’ємного 8 – рукавного віяла краще сформувати плоский похилий кордон (одно- або двуплечий ) на одноплощинний шпалері? Не забуваємо і про те, що для двоплощинної шпалери необхідні набагато більш широкі міжряддя 3-3,5 м і більше.
 

-можливість вирощувати більшу кількість кущів на одиниці площі

Це як? Якщо мова йде про кущі рівної сили, то так. Але тоді доведеться забути про збільшення потужності кущів. Одним словом вибираємо або попередній пункт або цей.

-більш висока врожайність з куща

 Коли мова заходить про врожайність з куща, у мене виникає питання, з якого куща? Якщо мова йде про кущі рівної сили, то не бачу причини, чому врожайність повинна бути різною. Про збільшення врожайності з куща можна говорити тільки за рахунок збільшення обсягу самого куща. Але про це ми вже говорили в першому пункті.

 -більш висока врожайність з одиниці площі

Можливо або навіть, швидше за все, оскільки при збільшенні міжрядь в 1,5-1,8 рази щільність пагонів на погонний метр шпалери збільшиться вдвічі. Але це за умови посиленого підживлення. Адже відбудеться фактичне зменшення площі живлення для кущів однакової сили .
 

-краще освітлення ( поліпшуються умови асиміляції ) та провітрювання ( кущі менше хворіють)

Хто мені пояснить, як можуть два ряди стоять, практично впритул, освітлюватися та провітрюватися краще, ніж поодинокі ряди? Якщо похилі шпалери, то, по-перше, повинна освітлюватися краще тільки одна сторона кожного ряду похилої двоплощинної шпалери, по-друге, ніщо не заважає зробити похилу одноплощинну шпалеру.Тут я не бачу переваги.
 

-поліпшуються умови запилення

Чому? Виноград запилюється вітром. Одноплощинна шпалера вільно обдувається з двох сторін. Кожен ряд двоплощинної шпалери трохи захищений від вітру сусіднім. Я не хочу сказати, що в двоплощинній шпалері буде утруднено запилення. Я хочу сказати, що виноград в одноплощинній шпалері запилюється навіть вільніше.
 

-грона вільно звисають (на похилих шпалерах), краще захищені від вітру і сонячних опіків

Для західної та північної України вельми умовно. Грона не опиняться раптово на сонці, якщо ми не обірвемо завчасно листя. Ми спеціально підставляємо грона на сонця. Тільки привчати їх до нього потрібно поступово. Тоді не буде опіків. Але це вже інша тема.
 

-зручніше обслуговувати кущі

Абсолютно не згоден. Я не маю досвіду роботи з двоплощинними виноградними шпалерами, але мені для цього висновку вистачило двоплощинних шпалер малини в двох варіантах: V -подібного та вертикального. Довелося відмовитися через незручності роботи .

Є у мене ще один аргумент . Ті шпалери, які розташовані близько до паркану та стін будинку або теплиці, пасинкувати або обробляти фунгіцидами звичайними обприскувачами вкрай незручно. Не думаю, що додатковий ряд шпалери полегшить роботу на винограднику.

Недоліки двоплощинної шпалери з різних джерел та моє ставлення до них:
 

-для виробництва такої шпалера необхідно в два рази більше матеріалів і вона досить складна в установці (особливо варіант V -подібної ) похилого шпалери.

Істинно так! Адже це дві спарені одноплощинні шпалери. Та й кваліфікація потрібна інша. Я мало знаю людей, хто використовує двоплощинні шпалери, але ті кого я знаю, самі зварюють металеві конструкції або мають родичів – зварювальників.

Ускладнюються роботи з укладання та укриття виноградної лози на зиму через обмеження доступу до кущів (іноді доводиться знімати при виконанні таких робіт нижні дроти шпалер)

Думаю, що так. Я особисто розмовляв з виноградарем, який шкодує, що спокусився на двохплощинну V -подібну шпалеру через незручності укриття на зиму.

Одноплощинна шпалера

Переваги одноплощинної шпалери з різних джерел та моє ставлення до них:
 -простота пристрою і можливість використання недорогих будівельних матеріалів.

Простіше тільки окремі кілки для кожного куща. Але кілки не позбавлені інших недоліків. Для установки своїх перших одноплощинних шпалер я використовував різний матеріал, який у мене тільки був, якщо навіть матеріал опинявся недовговічним. Наприклад, дерев’яні стовпи, з яких я починав, я легко замінив металевими  профільними трубами (40см-20см-2см), зв’язавши їх по верху рядів та по краях між рядами профільними трубами (20см-20см-2см). Це дуже здешевлює саму шпалеру. Та й кваліфікація ніяка не потрібна.
 

-забезпечує хорошу освітленість листової маси кущів винограду та її провітрювання.

Двома руками «За»! Шпалери вільно освітлюються та обдуваються вітерцем з обох сторін.
Є найбільш доступною та зручною при догляді за виноградними кущами: проведенні зелених операцій, збиранні врожаю, обприскуванні для захисту від грибкових захворювань і шкідників чи позакореневого підживлення.

Вільно оминаєш ряд з двох сторін. Пагони для підв’язки та пасинки для пасинкування доступні. При роботі з обприскувачем не потрібно ним проникати крізь ряд, щоб обробити іншу сторону або інший ряд. Це полегшує обробку, покращує якість обробки і побічно економить препарати.

Недоліки одноплощинної шпалери з різних джерел і моє ставлення до них:
 

-на одноплощинній шпалері складно розмістити потужні кущі винограду з формуванням віяла
Наскільки потужні кущі ви плануєте? Так, такі потужні кущі, як на двоплощинній шпалері ми не розмістимо. А ось трьох-, чотирьохрукавне віяло або похилий кордон – запросто. До речі, двосторонній кордон здатний продемонструвати зовсім слабку потужність. Особисто мені цього цілком достатньо, оскільки я не займаюся товарним виробництвом.
 

-через меншу площу (в порівнянні з двоплощинною шпалерою) одноплощинної шпалери неможливе формування великої кількості плодових лоз на виноградному кущі та відповідно не можна отримати найвищий по можливості кожного сорту винограду урожай.

Це так. Але й двоплощинна шпалера, при своїх явних перевагах в обсязі перед одноплощинною шпалерою, не здатна реалізувати потенційні можливості куща. Набагато більш врожайними виявляються альтанки. Так що залишимо потенційні можливості в стороні. Урожайність з куща, як я писав вище, для мене відносне поняття.

Я вирощую товарного винограду набагато більше, ніж мені потрібно, оскільки не працюю на ринок. Мій інтерес – різноманітність сортів. Одноплощинна шпалера дає мені можливість простіше вирішувати задачу розміщення більшої кількості сортів на фіксованій площі мого присадибної виноградника, спрощує пристрій шпалер, полегшує операції з кущами і укриття винограду на зиму.

Висновки:
Не можна однозначно говорити про безперечну перевагу якогось виду шпалер перед іншими видами. Будь-який з видів шпалер має, як свої переваги, так і недоліки. Кожен сам повинен робити вибір, виходячи зі своїх цілей, конкретних умов і можливостей.

Якщо ви плануєте товарний виноградник без укриття на зиму, якщо можете витратитися на матеріал і пристрій шпалери, то , швидше за все , вам підійде двоплощинна V -подібна шпалера.

Якщо врожайність з одиниці площі не має для вас вирішального значення, а вам цікаво різноманіття сортів на вашому винограднику, якщо супер потужні кущі вам не потрібні, якщо у вас обмежені кошти і можливість спорудження шпалер, якщо ви цінуєте комфорт у роботі, якщо ви плануєте вкривати виноград на зиму, можливо, Вам варто зупинитися на одно площинному варіанті.

Оставить комментарий

<
Яндекс.Метрика
<
2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,